Kallelse gymnasieinformation

Hej!
Alla elever som går i årkurs 9 väljer ett program på gymnasiet. Det är eleven som gör sitt val, men det är många saker som du som vårdnadshavare behöver känna till. Vilka olika gymnasieprogram finns? Vilka skolor finns? Hur ska mitt barn resa dit? Vilka datum gäller? Hur går valet till? Kommer mitt barn in? Det finns många olika frågor att fundera över och denna kväll kommer vår studie- och yrkesvägledare, (det förkortas SYV) Haris Curic att informera om dessa frågor, och mycket annat som du som vårdnadshavare behöver känna till.

Meddela din mentor om du är i behov av tolk, så ordnar vi det.
Det är viktigt att du kommer!

Var:
Matsalen för årkurs 7-9 Hjulsta grundskola

När:
Onsdag 21 november 18.00

Välkommen!

Här finns hela kallelsen ..

 

Dela:
Kategorier: